Welcome to my collection! Koleksiyonuma hoş geldiniz!
English (US) | Türkçe

Etablissement Horticole de Therapia

Hem Tarabya Fidanlığı'nın (Establissement Horticole de Therapia) sahibi hem banker hem de ressam olan Geo Mavrogordato (4 Ocak 1854 - 4 Haziran 1926) tarafından çıkarılmış olan bu kartlar çoğu zaman nadir İstanbul fotoğraflarını içermektedir. Mavrogordato ailesi Sakız adalı olup yüzyıllarca Osmanlı tarihi ve iş hayatına damgalarını basmışlardır. Aile içerisinde saray doktoru olan ve Karlofça antlaşması altına imzasını atmış olan Alexander Mavrogordato da bulunmaktadır.
Kartların arka taraflarında üç çeşit farklı baskıya rastlanmasına rağmen hepsi de bölünmemiş arkayüze (undivided back) sahiptir. Postada kullanılmış olanlar arasında en eski Aralık 1899 damgası bulunmuştur.
Aynı kartpostalın çeşitli baskıları vardır. Kaliteli beyaz baskı ve daha kalitesiz kağıda basılan sararmış iki çeşidin dışında. ön yüzde resmin sağ, sol ve alt kısmı boş olan veya sadece sağ ve alt kısmı boş olan iki çeşidi vardır.
Seri numarasının yanında yer alan harf ise tahminen zaman içinde ana seriye yapılan değişiklileri göstermektedir. Editör, bazı kartların resimlerinde değişiklik yapınca aynı kart numarası kullanmak yerine, bir harf ekleyerek ayrıştırmış. Bazı kartlar hem seri numaralı, hem de seri numarasız olarak bulunur.

Random image

Tag cloud

Tag cloud loading...
View whole cloud

Album info

Share With Friends